Karštą ir tvankią 2019 m. birželio 12 dieną 10 klasės mokiniai su auklėtoja V. Poderiene ir lietuvių kalbos mokytoju R. Papinigiu aplankė Lietuvos liaudies buities muziejų Rumšiškėse, kur pagal edukacinę programą „Pamoka pas daraktorę“ praktiškai susipažino su slaptosiomis lietuviškomis mokyklomis ekspozicijoje, Kirdeikių sodyboje, muziejaus Aukštaitijos kaime.  

Mokiniams patiko „daraktorės“ pasakojimai apie spaudos draudimo laikotarpį, knygnešių žygius, slaptą vaikų mokymą valstiečio pirkioje, lietuviškos knygos kelią į Didžiąją Lietuvą. Jaunimą ypač sudomino mokymasis iš kelių šimtų metų senumo maldaknygės garsiai skaityti slebizavimo būdu, rašymas ant stačiakampio formos juodos spalvos grifelinių lentelių, vietoj kreidos naudojant grifelį – juodojo skalūno lazdelę,  taip pat lietuviškų knygų slėptuvėlė pasirodžius žandarams.

Susipažinę su slaptosiomis lietuviškomis mokyklomis ir kitais ekspozicijos eksponatais, mokiniai dar kartą įsitikino, kuo spaudos draudimo laikotarpiu lietuviškos knygos buvo ir yra tokios vertingos, kaip buvo kuriama knygų lietuvių kalba kultūra ir kodėl slaptųjų mokyklų „daraktorių“ lietuvių kalbos mokymas skiepijo meilę gimtajam kraštui, formavo nacionalinės mokyklos modelį.

Mokytojai R. Papinigis ir V. Poderienė

Slaptųjų mokyklų „daraktorystė“