Ketvirtas Comenius daugiašalės mokyklų partnerystės projekto Only aware we can act FAIR-Students for sustainable food and trade“ Nr. LLP-COM-DP-2013-LT-00242 dalyvių susitikimas

2014 m. rugsėjo 24-26 dienomis Kauno maisto pramonės ir prekybos mokymo centre viešėjo moksleivių ir mokytojų grupė, dirbanti projekte „Moksleiviai už tvarų maistą ir prekybą“. Svečiai atvyko iš Suomijos, Portugalijos, Lenkijos ir Turkijos. Apsilankymo programą sudarė įvairių krypčių, atitinkančių projekto tikslus, veiklos. Vyko įvairios ekskursijos, jų aptarimai ir daugiakultūrinis dialogas.

Projekto dalyviai susipažino su Kauno senamiesčiu, lankėsi velnių muziejuje, prekybos centruose, kur stebėjo kaip pakuojami maisto produktai ir kitos prekės, patys dalyvavo dovanų pakavimo pamokėlėje.

Didelio susidomėjimo sulaukė apsilankymas viename iš seniausių Europoje veikiančių malūnų, kuris buvo įsteigtas Ramygaloje 1929 m. ir iki šiol nebuvo sustabdęs savo veiklos. Svečiai buvo nustebinti tuo, kad malūne tebenaudojama visa įranga, kuri buvo sumontuota nuo pat malūno veikimo pradžios. Lydimi šeimininko Jono lankytojai susipažino su pilnu miltų paruošimo ciklu: nuo pat grūdų maišų pakėlimo senu keltuvu iki aukščiausios rūšies miltų gavimo. Didelio susidomėjimo sulaukė Jono pasakojimas apie malūno istoriją, jo šeimininkus, malūno dabartinį gyvenimą, o mini koncertukas armonika buvo pasveikintas karščiausiais plojimais. Svečiai išbandė senovinį miltų malimo būdą – malimą akmeninėmis girnomis, kur kiekvienas galėjo išbandyti savo jėgas. Po tokio darbelio visi labai išalko, taigi labai pravertė blynų, pagamintų iš malūne sumaltų miltų, degustavimas. Labiausiai visus nustebino, kad jie gaminami be kiaušinių. Pasak malūno šeimininkės, kiaušinių nereikia, kai miltai geri. Po blynų degustavimo visų laukė maloni staigmena –  malkomis kūrenamoje krosnyje iškeptos bandelės, kurias prieš ekskursiją formavo patys moksleiviai ir jų mokytojai. Saulėtas oras tarsi pritarė gerai nuotaikai ir smagiems įspūdžiams.

Dieną prieš tai visi svečiavosi AB „Grigiškės“ popieriaus fabrike. Čia moksleiviai susipažino su popieriaus gaminimo bei įmantriais pakavimo būdais, pamatė, kaip gaminamos kasdieninio naudojimo prekės iš popieriaus: servetėlės, tualetinis popierius, nosinaitės. Įspūdingai nuskambėjo gido žodžiai apie tai, kad keturių ritinėlių tualetinio popieriaus, pagaminto iš perdirbto popieriaus, pakuotė išsaugo gyvybę vienam medžiui. Moksleivius sudomino paveikslas-freska, vaizduojanti senovinį popieriaus gaminimo būdą. Paveikslas buvo nutapytas specialiai popieriaus fabrikui netrukus po jo įkūrimo 1823 m. Fabrike, kurio teritorija užima apie 3 kv.km, reikėjo laikytis ypatingų saugos taisyklių. Apie tai visą laiką mums priminė ypač madingas aksesuaras – liemenė su atšvaitais. Visa delegacija, pasipuošusi šiomis liemenėmis, su malonumu pozavo bendrai nuotraukai.

Smagu pažymėti, kad įvairių šalių moksleiviai noriai bendravo anglų kalba, tobulindami kalbėjimo įgūdžius, dalijosi įspūdžiais, leido laisvą laiką kartu. Kitas projekto dalyvių susitikimas –  Krokuvoje. Nekantriai laukiame naujų įspūdžių ir žinių.

Anglų kalbos mokytoja metodininkė Viktorija Markevičienė