Leisti mokytis patiems

Vėl sutūpėme klasėse ir trumpėjančios dienos, nors ir alsuojančios buvusia turkiška vasara, mus grąžina į pamokų ir pertraukų rutiną. Nori nenori būtina imtis ypatingų metodų, kad lengviau žengtume mokymo (si) ritmu. Tai literatūros pamokos dvyliktokams vedamos tiesiog Kauno senamiestyje. Nešini J. Aisčio tekstais einame į gatvę. Mums rūpimuose objektuose pasitinka daugybė informacijos. Antai Prezidentūros sodelyje nuotraukos iš Pirmosios Respublikos gyvenimo liudija apie lietuvių pasiekimus įvairiose tautos gyvenimo srityse. Reikia patiems įsidėmėti, kokie bent trys tų laikų gyvenimo reiškiniai kelia nuostabą. Tyrinėjame nuotraukas. Aptariame.

Dvyliktokų (ir ne tik) literatūros programa glaudžiai siejasi su istorijos dalyku, o artėjant prie XX a. vidurio įvykių, Lietuvos gyvenimas įgauna tragizmo pagreitį. Ir pamokų tema ,,Pirmosios Lietuvos Respublikos žlugimas. J. Aisčio lyrinio subjekto išgyvenimų istoriniai kontekstai“ įpareigoja gręžtis į bręstančių totalitarinių režimų neišvengiamybę. Skaitome J. Aisčio pranašingą eilėraštį, rašytą 1932. Dalinamės įžvalgomis. Pasakojame apie paskutinį Lietuvos vyriausybės posėdį ir liūdną jo baigtį. Einame prie Kauno muzikinio teatro. Mokiniai skaito sodelyje išdėliotus stendus, pasakojančius teatro istoriją. Ieško atsakymo į klausimą, koks tragiškų pasekmių Lietuvai turėjęs įvykis nutiko šiame teatre 1940 metais? Atsakome į klausimą. Skaitome J. Aisčio eilėraštį, rašytą 1951. Gilinamės į neoramantiko sukurtus vaizdus.

Vaiski diena ant mūsų galvų lieja dar nepasitraukusios vasaros spindesį. Klausomės džiazuojančio Kristijono Ribaičio dainos pagal J. Aisčio žodžius. Žinoma, per you tube. Pasitikriname savo širdis – ar sopa, dėl ko sopa. Žvalgomės į artėjantį geltoną rudenį. Ar tikrai, ,,vienas kraujo lašas” būtų turėjęs įtakos kitokiam Lietuvos likimui

1940 metais? Gal šios pamokos buvo paskata ieškoti atsakymo savarankiškai? Kas žino?

Gailutė Adomonienė ir Danutė Gavenauskienė