Erasmus+ programos mokinių mobilumo projektas Nr. 2014-1-LT01-KA102-000159 „Praktinis mokymas Europoje
koordinuojamas Kauno MPPMC, Švedijoje, Gioteborge, 5 savaičių praktika (2014.02.23-2014.03.27).

Mus priėmusi profesinė mokykla – Ester Mosessons Gymnasium. Kartu su mumis vyko dar dvi merginos iš Šiaulių PRC ir Alytaus PRC. Praktiką atlikome dvejose įmonėse – „Johnsens Konditori“ ir „Cegdereufs & Svenheimers“. Į praktikos vietas buvome suskirstytos po dvi.

Nuo savo gyvenamosios vietos – Kvibergs Youth Hostel – į darbo vietas vykome tramvajumi, po to persėsdavome į autobusą. Dvi savaites dirbome konditerijos skyriuje, kitas – duonos gaminių skyriuje.

Praktikos metu išmokome formuoti įvairias bandeles, duonas, pyragus, pyragaičius, sausainius, keksus bei keksiukus. Mokėmės glaistymo šokoladu gudrybių bei pakavimo subtilybių, o taip pat ir bendravimo ypatumų multikultūrinėje aplinkoje. Įmonė „Cegdereufs & Svenheimers“ Švedijos mastu laikoma truputį didesne už vidutinę įmonę, joje vyrauja rankų darbas, pradedant bandelių, pyragaičių bei sausainių formavimu ir baigiant gaminių pakavimu. „Johnsens Konditori“ įmonė – didesnė. Šioje įmonėje mažiau rankų darbo, daugiau mechanizuotų mašinų, kurios palengvina darbą ir leidžia pagaminti žymiai daugiau produkcijos. Tačiau ir šioje įmonėje gaminiai pakuojami rankomis.

Pirmoji savaitė buvo skirta supažindinimui su miestu, įvairioms ekskursijoms ir išvykoms:
2015.02.25 dieną su projektų vadove Merike aplankėme Gioteburgo miesto muziejų. Jame laikomi eksponatai pasakoja istorijas nuo vikingų atvykimo laikų. Turėjome galimybę pamatyti, kaip atrodė tam tikros Gioteburgo miesto vietos senovėje ir kaip jos atrodo šiomis dienomis. Lankėmės (ir ne vieną kartą) pagrindinėje miesto aikštėje prie Švedijos karaliaus Gustav Adolf statulos. Tai miesto centras.
2015.02.26 dieną, lydimi mokytojo Börje, vykome susipažinti su savo praktikos vietomis. Viena įmonė buvo viename miesto gale, kita – visai kitame.
2015.02.28 dieną su mokytoja Marija aplankėme Gioteburgo mokslo centrą „Universeum“. Ten matėme įvairiausių vandens gyvūnų, mažų beždžionėlių, kurios nebuvo aptvertos jokiame aptvare, nuodingiausių visame pasaulyje gyvačių ir varlių. Taip pat turėjome progą išvysti priešistorinių gyvūnų (mamutų, kardadančių, tam tikros rūšies raganosių) iškamšų, kurie atrodė kaip tikri – judėjo ir riaumojo. Suvenyrų parduotuvėlėje buvo galima nusipirkti įvairiausių gyvūnų statulėlių.
2015.03.07 dieną su civilinės teisės mokytoju Arne plaukėme į salą Branno. Plaukiant matėme labai gražių vaizdų. Įprastas salų peizažas – maži, raudoni nameliai, įsikūrę tarp uolų. Kai kurie jų pastatyti visiškai šalia uolų krašto ar prie pat vandens. Branno saloje truputėlį pasivaikščiojome, pakvėpavome grynu oru, aplankėme vietinę, nedidelę kepyklėlę. Įdomu tai, kad salose negali turėti automobilio. Leistini tik dviračiai, triračiai arba mopedai. Ši išvyka paliko bene geriausius prisiminimus.

Atsisveikinti su kolegomis, naujai įgytais vietiniais draugais bei Švedija buvo labai sunku. Tačiau geri prisiminimai ir įmonėse įgytos praktinės žinios išliks tikrai ilgam.

Karolina Savickytė, K14N1

Indrė Jankauskaitė, K12