2015 m. vasario 16-20 d. Estijos miesto Tartu profesinio mokymo centre „Tartu Kutsehariduskeskus“, vyko Erasmus+ programos mobilumo projektas Nr. 2014-1-LT01-KA102-000344 „Verslumo ugdymas praktinio mokymo metu“.

Tartu profesinio mokymo centras yra vienas iš didesnių tokio pobūdžio Estijos mokymo įstaigų, kuriame mokosi 3500 dieninio skyriaus mokinių, bei iki 3000 suaugusiųjų (tęstinis profesinis mokymas). Šis mokymo centras, kitaip nei kitos švietimo įstaigos Estijoje, priklauso ne Estijos švietimo ir mokslo ministerijai, bet Tartu miesto savivaldybei. Dabartinis „Tartu Kutsehariduskeskus“ susiformavo 2002 metais sujungus tris atskirus profesinio mokymo centrus. Mokymo centre mokiniai gali įgyti virėjo, konditerio, mėsininko, padavėjo ir barmeno, kirpėjo, SPA darbuotojo, viešbučių darbuotojo, siuvėjo, staliaus ir dailidės, logisto statybininko bei dar nemažai kitų specialybių.

Kadangi projekto dalyvių tikslas buvo pasikeisti mokymo centrų patirtimi ugdant mokinių verslumą praktinio mokymo metu, vyko susitikimai ir diskusijos su verslumo mokytojais, vadybininke Ena Drenkhan, verslo ir prekybos skyriaus mokytojais bei skyriaus vedėja Sirje Koido. Bendravome su mokymo centro direktoriumi Andrus Mōttus. Stebėjome pamoką, kurioje verslo organizavimo specialybės mokiniai anglų kalba pateikė ataskaitą-pristatymą apie savo 5 savaičių praktiką, iš kurios ką tik buvo grįžę. Mokiniai pristatė savo mokomąją bendrovę, kurioje trys merginos užsiima konditerija, kepa tortus ir kitus konditerijos gaminius vaikiška tematika. Stalių-baldžių specialybės mokiniai gamina ir parduoda įvairius sodo baldus, spintas, spinteles. Mokinių gaminama produkcija parduodama mokymo centre esančioje parduotuvėje. Mokiniai patys priima užsakymus, juos atlieka ir realizuoja savo gaminius. Šiuo metu mokymo centre kuriamas „verslo centras“, kuriame vyks mokinių bei verslininkų ir darbdavių susitikimai, bus mokinių gaminių ekspozicija, kur visi norintieji galės užsisakyti ir nusipirkti mokinių darbų.

Buvome maloniai nustebintos, kai turizmo specialybės mokiniai pravedė turą po Tartu senamiestį.

Gyvenome mokymo centro viešbutyje, kuriame taip pat dirba mokiniai. Viešbučiu gali naudotis ne tik mokymo centro, bet ir visi Tartu miesto svečiai.

Viso vizito metu su mumis bendravo ir nuoširdžiai visur padėjo Tartu profesinio mokymo centro projektų koordinatorius Andrei Atškasov. Mūsų vizitas Tartu profesinio mokymo centre „Tartu Kutsehariduskeskus“ baigėsi iškilmingu Estijos Nepriklausomybės dienos minėjimu.

Profesijos mokytoja

Daina Sinkevičienė