Nuolat liesdami kvepiančios duonos riekes, pripratom prie duonos kaip prie oro, kaip prie saulės ir seniai nustojom rinkti nuo stalo į saują duonos trupinius. Skaičiuodami derlių šimtais ir tūkstančiais tonų, užmiršome, kad tikrojo duonos svorio negalima išreikšti jokiais matavimo vienetais. Primiršome, kad mūsų duona kasdienė šventa.

Apie tai mums priminė vasario 4 d. mūsų mokymo centre vykusi Duonos pagerbimo šventė. Ta proga į salę susirinko ne tik visa mokyklos bendruomenė, mus aplankė ir būrys svečių- Mažeikių politechnikos mokyklos Viekšnių skyriaus mokiniai su mokytojomis Milda Teresiene ir Genovaite Čižiene bei Dainavos seniūnijos Gerojo ganytojo parapijos kunigas vikaras Vitas Kaknevičius.

Šventė prasidėjo gražia liaudies daina „Jau nupjauti mūs rugeliai“. Dainininkus keitė mokinių skaitoma poezija, profesijos mokytojos, geriausios duonos kepimo meistrės, S.Česnulevičienės palinkėjimai, net dvi etninės kultūros programos-vaidinimai, su kuriomis dalyvauta 2019 metų respublikiniame etninės kultūros projekte „Lietuvos etninės kultūros ir kulinarijos paveldo išsaugojimas“ , gerbiamo kunigo vikaro pasakojimas apie šv. Agotą ir duonos pagerbimo tradicijas.

Šventės pabaigoje gardžiuotasi profesijos mokytojos Salomėjos Česnulevičienės kepta duona, pyragais, gerta lietuviška natūrali gira, šokta ir dainuota lietuviški žaidimai ir rateliai. II aukšto fojė veikė įdomi, netradicinė Kauno tautinės kultūros centro Dailės studijos pateikta paroda „Baltų ženklai“, priminusi mūsų protėvių baltų pagoniškąją dvasią.

Žmogui jau nebereikia tiek prakaito išlieti, kad užsidirbtų duonos. Visi jos turim iki soties. Bet ji kasdienė – ir ta pati, ir vis kitokia. Ji visada reikalinga žmogui.

Neformaliojo ugdymo metodininkė,
lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Enrika Vėtienė

Duonos diena 2020