Žinote, chemija kitaip – įdomu! Koks ryšys tarp VII forto ir chemijos?

Tikriausiai daugeliui moksleivių muziejai asocijuojasi su ilgais pasivaikščiojimais salėse, gausybe įvairių eksponatų. Tačiau Kauno tvirtovės VII fortas – naujosios kartos muziejus. Čia galime rasti ne tik išlikusį istorinį VII forto paveldą, bet ir mokiniams skirtą chemijos laboratoriją. Ankstyvą ir šaltą balandžio 26 dienos rytą 9 klasės mokiniai kartu su auklėtoja lankėsi VII forto chemijos laboratorijoje. Pasirinkome edukacinę programą „Įvadas į chemijos mokslo pasaulį“. Atvykusius į laboratoriją pasitiko dvi programos vadovės, kurios visus mokinius aprūpino reikalinga apranga bei supažindino su pagrindinėmis darbo laboratorijoje taisyklėmis. Pokalbis prasidėjo nuo chemijos mokslo ištakų, alchemikų svajonės – pasigaminti auksą. Mokiniai atidžiai klausė nurodymų ir drąsiai pylė tirpalus į mėgintuvėlius, stebėjo, kaip gaminamas dirbtinis auksas: sandariai uždarytoje kolboje Fe (geležies) skystį paveikė magnetu, ir išvydome susidariusius ežio dygliukus. Visiems pavyko pagaminti „Cheminį chameleoną“, „Melo detektorių“.

Programos vadovės praktinius gebėjimus grindė teorija. Kita programos dalis – tirpalų atpažinimas su indikatoriais . Kai mokinių buvo paklausta, kaip galima atpažinti actą arba kaip įrodyti, kad valiklių sudėtyje yra šarmo, jie žinojo, nes per chemijos pamokas buvo atlikę praktikos darbą „Tirpalų savybių tyrimas“(tuo labai džiugiausi!). Mokiniai tyrė įvairių rūšių tirpalus (druskos rūgštį, actą, natrio šarmą , indų valiklį, gaivųjį gėrimą „Schweppes Russchian“ su įvairiais indikatoriais ir stebėjo spalvų pokyčius, kuriuos gebėjo paaiškinti. Po to vadovės pakvietė drąsiausius mokinius, kurie nebijo kraujo: jų delnus dezinfekavo ir įpjovė peiliu, iš delnų pradėjo bėgti kraujas. Jis dar kitaip vadinamas „vampyrų pusryčių krauju“. Mokiniai sužinojo, kaip gaminamas „kraujas“, kurį mato žiūrėdami filmus virtualioje erdvėje. Pamokos pabaigoje visi stebėjome įspūdingą fejerverką.

Edukacinė kelionė buvo labai naudinga, mokiniai buvo sužavėti, atliko daug įvairiausių cheminių eksperimentų ir įsitikino, kad chemijos mokslas yra tikrai įdomus kaip ir mus supantis gamtos paslapčių pasaulis.

Kiekvienais metais Kauno tvirtovės VII forte organizuojamas nemokamas Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė“. Rugsėjo mėnesį vyksta Mokslo populiarinimo šventė, į kurią jau esame pakviesti. Būtinai dalyvausime!
Šiuolaikinės edukacinės erdvės, moderni įranga, programų turinys ir aktyvi veikla garantuoja mokiniams didelį praktinių žinių bagažą, skatina motyvaciją, mokinių žingeidumą.

9 klasės auklėtoja, chemijos ir biologijos mokytoja metodininkė Virginija Poderienė

Nuotraukose-įspūdžiai iš edukacinės programos VII forte

Chemija kitaip