2018 m. gegužės 14-18 dienomis mokytojos Birutė Grevienė ir Jolita Rickevičienė, vyko į darbo stebėjimo vizitą Suomijoje, Porvoo miesto profesinėje mokykloje „Oy Porvoo International College Ab“, pagal ERASMUS+ mobilumo projektą Nr.2017-1-LT01-KA116-035043. “Porvoo International College” arba “Point College” įsteigtas 2012 m. sujungus dvi mokslo institucijas Tai pusiau visuomeninė ne pelno organizacija, kurios 59% valdo vietos savivaldybė kartu su vietos ir privačiomis įmonėmis. Šioje profesinio mokymo institucijoje ruošiami verslo bei administravimo, taip pat socialinių paslaugų srities specialistai. Paskaitos vyksta suomių, švedų ir anglų kalbomis.

Pirmąją dieną mus priėmė vystymo skyriaus vadovas Jukka Hakala, kuris mus supažindino su mokymo įstaiga: joje mokosi apie 440 jaunimo (apie 220 mokosi pagal pameistrystės programą) bei 200-300 suaugusiųjų. Čia iš viso dirba 70 darbuotojų, tarp jų 55 mokytojai. “Point College“ 2014, 2015, 2016 ir 2017 m. pagal Suomijos švietimo ir mokslo ministerijos vertinimą pripažinta geriausia profesinio mokymo institucija šalyje. Taip pat Jukka plačiai papasakojo apie Suomijos švietimo sistemą. Mokslas Suomijoje nemokamas, be to moksleiviai gauna nemokamą maitinimą, vadovėlius, apmokama kelionės išlaidos į mokyklą. Mokslo metai trunka 190 dienų nuo rugpjūčio vidurio ir birželio pradžios.

Vėliau dalyvavome susitikimuose su profesijos mokytojais, kurie pristatė Suomijos Švietimo ir kultūros ministerijos vykdomą profesinio mokymo reformą, kurios tikslas – naujas profesinis mokymas nuo 2018 m. sausio 1 d. Šios reformos esmė – efektyviai finansuojant mokymo sistemą, suteikti išsilavinimą tiek jaunimui, tiek suaugusiems, tenkinant individualius studentų poreikius bei atsižvelgiant į rinkos poreikius. Naujos profesijos išlieka, o senosios išnyksta, todėl ypatingas dėmesys šioje reformoje skiriamas naujoms technologijoms, biurokratijos mažinimui. Trumpinamas studijų laikas, stiprinami mokyklų ir darbdavių ryšiai, siekiama, kad moksleiviai įgytų daugiau praktinių gebėjimų.

Kitas dienas stebėjome verslo organizatorių specialybės pamokas, kurios vyko anglų kalba. Šioje mokymosi institucijoje mokosi studentai iš įvairių pasaulio šalių: Ganos, Kenijos, Pakistano, Malaizijos, Kosovo, todėl tarptautinėse grupėse pamokos vyksta anglų kalba. Mums labai pasisekė, pamokose stebėjome kaip studentai ruošiasi vienai didžiausių tarptautiniai maisto šventei, kuri turėjo įvykti sekmadienį, gegužės 20 dieną. Labai gaila, kad jos nepamatėme, nes šeštadienį ryte mūsų laukė skrydis namo. Ši šventė vadinama „Restoranų diena“, kuomet kiekvienas gali atsidaryti vienos dienos restoraną ar kavinę ir taip įgyvendinti savo ilgai brandintą svajonę.

Kaip atsirado „Restoranų diena“? 2011 metų balandį trys draugai iš Suomijos nusprendė atidaryti vienos dienos restoraną ir jų idėja išplito žaibiškai. Jau tų pačių metų rugpjūtį surengtoje „Restoranų dienoje“ Suomijoje veikė 200 vienos dienos restoranų, o po metų – net 782 restoranai skirtingose pasaulio šalyse.. Renginys apjungia visus maisto mylėtojus. Žmonės, mėgstantys gaminti, vienai dienai atidaro restoraną tiesiog savo kieme, parke, darbovietėje ar gatvėje, o mėgstantys gerą, autentišką maistą, aplanko vienadienius restoranus: ragauja, bendrauja, dalijasi geromis emocijomis.

Pamokų metu studentų grupės kūrė savo restoraną, sudarinėjo meniu, skaičiavo išlaidas ir pajamas, planavo pelną. Reikėjo numatyti vietą: vieni rinkosi Porvoo miestelį, kiti ruošėsi vykti į sostinę Helsinkį, esantį už 50 km. Kitų paskaitų metu stebėjome kaip gimsta marketingo planai, ruošiami reklaminiai stendai. Mes ne tik stebėjome, bet buvome įtrauktos į veiklas, kurių metu turėjome atlikti įvairias užduotis ir jas pristatyti.
Stebėjimo vizito metu pagilinome profesines, kalbines, komunikacines, tarpkultūrines žinias ir kompetencijas, susipažinome su Suomijos švietimo sistema.
Porvoo